Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszyscy jesteśmy dłużnikami

30 października 2020 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski

Kobieta jest „puchem marnym" (Adam Mickiewicz), kobiety i mężczyźni – wszyscy razem – to „trzcina myśląca" (Blaise Pascal), ci, którzy umierają młodo, bez podziału na płcie, to „wybrańcy bogów" (Fryderyk Nietzsche), „homo homini lupus est" (człowiek człowiekowi wilkiem, Plaut), a tak w ogóle „człowiek to brzmi dumnie" (Maksim Gorki).

Dociekanie sedna istoty ludzkiej od zawsze było ulubionym zajęciem myślicieli, poetów, powieściopisarzy, teraz dołączają do nich naukowcy. Profesor Yuval Noah Harari, związany jest z Uniwersytetem Hebrajskim w Jerozolimie, zajmuje się średniowieczem oraz procesami makrohistorycznymi. Książki, które pisuje, z reguły stają się światowymi bestsellerami, tłumaczone są także na polski, żeby wymienić choćby: „Sapiens. Narodziny ludzkości", „Sapiens. Od zwierząt do bogów", „21 lekcji na XXI wiek", „Homo deus. Krótka historia jutra". Jego wykłady są oblegane. Swoim studentom wskazuje trzy zwrotne momenty w dziejach, bez których człowiek nie byłby tym, kim jest, które zmieniły bieg dziejów.

Pierwszy i najważniejszy, bo bez niego nie byłoby kolejnych, to opanowanie sztuki posługiwania się ogniem, rozniecania i podtrzymywania go. Był to pierwszy wiekopomny wynalazek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11801

Wydanie: 11801

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament