Fiskus błędnie rozszerzył exit tax
Z dyrektywy nie wynika, że podatek od wyjścia ma zastosowanie do darowizny majątku osobistego darczyńcy.
Wprowadzony od 1 stycznia 2019 r. tzw. exit tax – podatek od wyjścia, czyli od dochodów z niezrealizowanych zysków – od początku wzbudza wątpliwości. I nietrudno było się domyślić, że wiele z takich sporów swój finał znajdzie w sądach administracyjnych. Jeden z nich niedawno przesądził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy i wytknął fiskusowi, że ten interpretuje przepisy krajowe w kontrze do regulacji unijnych.
Rodzinna sukcesja
Sprawa dotyczyła interpretacji podatkowej. Z wnioskiem do fiskusa wystąpiła podatniczka. Wyjaśniła, że sama jest polską rezydentką podatkową, ale jej syn mieszka poza Polską i nie podlega opodatkowaniu w kraju. Jest rezydentem podatkowym w kraju swojego zamieszkania, tj. jednym z państw unijnych. Ona jest wspólnikiem w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce. Podatniczka tłumaczyła dalej, że w ramach sukcesji rodzinnej planuje przekazać nieodpłatnie – w darowiźnie – całość lub część...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta