Wspólnicy wielkiej zdrady
Pierwsza Rzeczpospolita, a szczególnie jej sarmacka epoka, budzi u współczesnych Polaków skrajne emocje.
Od wielkiego poczucia dumy i tęsknoty za utraconą chwałą, po głęboko zaszczepione przekonanie, że była to epoka szczególnej niesprawiedliwości społecznej, anarchii, warcholstwa i bezhołowia. Jeszcze do niedawna potomkom szlachty jawiła się jako utracona kraina bohaterów, blasku szabli i splendoru wielkich zwycięstw. Dla potomków chłopów, a jest ich zdecydowanie więcej, były to przede wszystkim czasy pańszczyzny i degradacji włościan do poziomu niewolników.
Współcześnie te różnice klasowe, które jeszcze wiek temu niewidzialnie polaryzowały naród na kasty, są już nieuchwytne. Zacierają się nawet kontrasty między ludźmi urodzonymi na wsi a tymi wychowanymi w mieście. Pierwsi uciekają od prowincjonalnej prozaiczności do zgiełku miast, a drudzy z tęsknoty za rustykalnym spokojem przenoszą się na wieś. Internet, telewizja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta