Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miasta i gminy nie tylko powinny, ale i chcą być coraz bardziej zielone

06 listopada 2020 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
Władze Krakowa jako pierwsze w Polsce zapowiedziały osiągnięcie neutralności klimatycznej już do 2030 r.
źródło: AdobeStock
Władze Krakowa jako pierwsze w Polsce zapowiedziały osiągnięcie neutralności klimatycznej już do 2030 r.
Sopot jest najbardziej zielonym miastem  w Polsce, może pochwalić się najczystszym powietrzem. Mimo to wciąż mocno inwestuje w ekologię
źródło: AdobeStock
Sopot jest najbardziej zielonym miastem w Polsce, może pochwalić się najczystszym powietrzem. Mimo to wciąż mocno inwestuje w ekologię

Na samorządach ciąży szczególna odpowiedzialność za ochronę środowiska. Władze lokalne widzą z bliska skalę problemów i mają sposoby, by się z nimi uporać.

 

Administracja lokalna sama w sobie nie jest wielkim źródłem zanieczyszczeń, ale to właśnie władze miast stoją w tej dziedzinie przed ogromnym wyzwaniem. Jak pokazują badania Coalition for Urban Transitions, w wymiarze globalnym to miasta – mieszka w nich ponad połowa światowej populacji – są odpowiedzialne za trzy czwarte światowej emisji dwutlenku węgla. Biorąc zaś pod uwagę, że w Polsce w obszarach zurbanizowanych mieszka aż 60 proc. ludności, u nas udział ten może być nawet większy.

Ekstremalne zmiany

To w miastach ruch pojazdów - i aut osobowych, i komunikacji miejskiej – jest najbardziej skoncentrowany, to tam zużywa się najwięcej energii elektrycznej i cieplnej – i przez mieszkańców, i przy świadczeniu różnych usług publicznych. Miasta produkują najwięcej śmieci i ścieków komunalnych. Jakby tego było mało, lokalne władze, nie tylko te miejskie, ale wszystkie w Polsce, muszą zmagać się ze skutkami zmian klimatu, takimi jak np. ekstremalne zjawiska pogodowe, gwałtowne burze i podtopienia. Ale bywa też odwrotnie – nasilają się w niektórych regionach upały i susze, więc coraz bardziej widoczny jest w Polsce deficyt wody.

Samorządową odpowiedzią w wymiarze symbolicznym jest m.in. „Deklaracja współpracy klimatycznej polskich miast...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11807

Wydanie: 11807

Spis treści

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament