Popyt na biopaliwa nadal będzie rósł
Do wzrostu ich zużycia przyczyniają się głównie obowiązujące regulacje. W efekcie należy też oczekiwać kolejnych inwestycji w instalacje produkcyjne.
W Polsce rynek biopaliw i biokomponentów dodawanych do paliw płynnych systematycznie rośnie. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat ich produkcja wzrosła ponad dwukrotnie. Co więcej 2019 r. był pod tym względem rekordowy. Z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wynika, że produkcja estrów metylowych, biokomponentu dodawanego do diesla, przekroczyła wówczas 960 tys. ton. Z kolei bioetanolu (alkohol etylowy), dodawanego do benzyn, wytworzono ponad 225 tys. ton.
Podstawowym surowcem, z którego produkuje się w Polsce estry metylowe, są oleje roślinne, w tym zwłaszcza te powstałe na bazie rzepaku. W ubiegłym roku ich udział w ogólnej ilości wytworzonych estrów metylowych sięgał 91,2 proc. Pozostałą cześć wyprodukowano głównie w oparciu o zużyte oleje kuchenne. Nieco większa gama surowców służy do wytwarzania bioetanolu. Kolejno są to: kukurydza, zawiesina skrobi odpadowej, pozostałość produkcyjna skrobi z przetwórstwa pszenicy, destylaty i odpady.
Wyższe wskaźniki
Do wzrostu produkcji i zużycia biokomponentów i biopaliw przyczyniają się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta