Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miasto podzielone

14 listopada 2020 | Plus Minus | Hanna Węgrzynek
źródło: Rzeczpospolita

16 listopada 1940 roku Niemcy utworzyli w Warszawie getto. Zapoczątkowało to jeden z najtragiczniejszych rozdziałów w dziejach stolicy, zagładę jednej trzeciej jej mieszkańców.

 

W swoim dzienniku pod datą 30 marca 1940 roku Adam Czerniaków, przewodniczący warszawskiego Judenratu (Rady Żydowskiej powołanej przez Niemców na początku października 1939 roku), napisał: „Od rana pogłoski o ghetcie... doręczyłem... list nasz w sprawie niemożliwości zrobienia murów (naruszenie instalacji wodociągowych, sieci elektrycznej, kabli etc.)". To, co wiosną 1940 roku wydawało się nieprawdopodobne, kilka miesięcy później stało się faktem. W połowie listopada w samym sercu Warszawy powstało otoczone murem getto, oficjalnie nazywane przez Niemców Jüdische Wohnbezirk (żydowska dzielnica mieszkaniowa). Termin, dosyć neutralny w swoim znaczeniu, nie zapowiadał jeszcze grozy tego miejsca.

Stygmatyzacja i alienacja

Getto zamknięto 16 listopada 1940 roku. Objęło ono obszar liczący około 4 km2, co stanowiło niespełna 3 proc. ówczesnego terytorium miasta. Otaczał je mur o wysokości 3 metrów, na szczycie zabezpieczony tłuczonym szkłem, a w niektórych miejscach podwyższony zasiekami z drutu kolczastego. W obrębie getta znalazło się do końca 1940 roku około 395 tys. Żydów nie tylko zamieszkałych przed wojną w Warszawie, lecz również przesiedlonych tu z innych miejscowości. Do getta prowadziły 22 strzeżone bramy, otwarte...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11813

Wydanie: 11813

Zamów abonament