Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Władztwo planistyczne obejmuje również lokalizację

18 listopada 2020 | Administracja | Renata Krupa-Dąbrowska

To, że osiedle mieszkaniowe spełnia wszystkie przesłanki ze specustawy mieszkaniowej, nie oznacza jeszcze, że radni muszą zgodzić się na jego budowę.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę dewelopera na uchwałę rady miasta odmawiającą ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Według NSA radni nie złamali prawa, nie godząc się na budowę osiedla mieszkaniowego na podstawie specustawy mieszkaniowej. Zdaniem sądu tego typu uchwały mają charakter uznaniowy i są formą wykonywania władztwa planistycznego przez gminy.

A gdzie uzasadnienie?

Najpierw sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, do którego trafiła skarga dewelopera. Chciał on wybudować osiedle mieszkaniowe z garażami podziemnymi oraz z przedszkolem na podstawie ustawy z 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących (dalej jako: specustawa mieszkaniowa).

Inwestor uważał, że spełnił wszystkie przesłanki ze specustawy mieszkaniowej. Nie było więc podstaw do odmowy ustalenia lokalizacji osiedla. W jego opinii w demokratycznym państwie prawnym obowiązuje zasada zaufania obywateli do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11816

Wydanie: 11816

Spis treści

...

Nieprzypisane

Zamów abonament