Szefowie mogą ufać pracownikom
Pandemia pokazała wielu firmom przewagę koncepcji, zgodnie z którą ludzie chcą robić coś dobrego i ważne jest dla nich poczucie przynależności – mówi John Guziak, partner Deloitte i lider zespołu ds. kapitału ludzkiego w Polsce. ANITA BŁASZCZAK
Covid-19 wymusił na firmach przejście na zdalną pracę na niespotykaną wcześniej skalę, co wywołało całą serię zmian w organizacji pracy, komunikacji, motywacji pracowników. Jakie będą efekty tych zmian?
JOHN GUZIAK: Wszystkie te zjawiska nie są czymś zupełnie nowym. Firmy już wcześniej stosowały zdalną pracę – np. w Deloitte ponad 20 proc. pracowników korzystało z niej przed pandemią. Tym, co na pewno zmieniła pandemia, jest podejście zarządów do pracowników, czyli kapitału ludzkiego. Menedżerowie przekonali się, że mogą zaufać pracownikom; nie muszą cały czas ich nadzorować.
Chyba nie wszyscy się przekonali...
Nadal oczywiście mamy dwa rodzaje szefów – jedni sądzą, że ich podwładni próbują wymigać się od pracy, podczas gdy drudzy są przekonani, że ludzie chcą dobrze pracować i to robią, jeśli mają sprzyjającą atmosferę i odpowiednie warunki. Myślę, że pandemia pokazała wielu firmom przewagę tej drugiej koncepcji, zgodnie z którą ludzie chcą robić coś dobrego, zwracają uwagę na to, jakimi wartościami kieruje się firma i ważne jest dla nich poczucie przynależności. W najnowszej edycji naszego badania Human Capital po raz pierwszy od dziesięciu lat tak wielu respondentów wskazało, że jednym z najważniejszych elementów przyszłości firmy jest budowanie poczucia przynależności wśród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta