Siedem ryzyk dla przyszłości Europy
Unia podzielona jak nigdy dotąd, fiasko zielonej transformacji, cyfrowe uzależnienie od amerykańskich czy azjatyckich firm – to tylko kilka negatywnych scenariuszy dla rozwoju kontynentu przedstawionych w raporcie PIE. ANNA CIEŚLAK-WRÓBLEWSKA
Liczba 7 zwykle kojarzy się pozytywnie, ale tym razem Polski Instytut Ekonomiczny postanowił się skupić nie na szansach, ale na zagrożeniach, jakie niesienie pandemia, a z którymi będą musiały się mierzyć kolejne pokolenia. Stąd raport „Europa 2050. Siedem głównych ryzyk w epoce post-Covid".
– Część z tych zagrożeń zostało nakreślonych już przed 2020 r., pandemia je uwidoczniła lub przyspieszyła. Część to nowe wyzwania – mówi Piotr Arak, dyrektor PIE. – Do każdego z nich zarówno władze Unii Europejskiej, jak i rządy poszczególnych krajów muszą się przygotowywać – podkreśla.
Pierwszym ryzykiem może być chaotyczna deglobalizacja. Obecne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta