Unijna odpowiedź na rosyjskie zakazy bez VAT
Producent owoców po wprowadzeniu embarga na produkty z UE, żeby skorzystać z wsparcia wycofał je z rynku i przekazał nieodpłatnie ściśle określonym podmiotom, nie dokonuje żadnej czynności opodatkowanej.
Spór w sprawie zaczął się po tym jak fiskus odmówił podatnikowi stwierdzenia nadpłaty w VAT za wrzesień 2016 r., sierpień 2017 r. i wrzesień 2018r.
Mężczyzna był producentem owoców. We wnioskach o nadpłatę wskazał, że w latach 2016–2018 dokonywał przekazania owoców do uprawnionych podmiotów m.in. Związku Stowarzyszeń Banku Żywności, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Producent tłumaczył, że miało to związek z wprowadzonym od 1 sierpnia 2014 r. przez Federację Rosyjską zakazem przywozu niektórych owoców i warzyw z Unii Europejskiej i unijnym wsparciem, które otrzymał trzykrotnie za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uważał jednak, że pierwotnie niepotrzebnie rozliczył z tego tytułu VAT, dlatego chciał, żeby fiskus go oddał.
Urzędnicy jednak uważali, że w przypadku producenta nie można mówić ani o nadpłacie ani nienależnie zapłaconym podatku. W istocie bowiem dokonał odpłatnej dostawy, za którą wynagrodzeniem jest dopłata przekazana przez Unię Europejską w ramach pomocy za pośrednictwem agencji. W ich ocenie podatnik, dokonując przekazania owoców na rzecz uprawnionych podmiotów dokonał odpłatnej dostawy towarów, za którą zapłatą było wsparcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta