Zmiany w ryczałcie od 2021 roku
Zmiana definicji wolnego zawodu, podwyższenie granicznej kwoty przychodów, obniżenie stawek ryczałtu oraz umożliwienie większej liczbie przedsiębiorców korzystania z ryczałtu – to najważniejsze zmiany wprowadzane od 2021 r. do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Regulacje wprowadza uchwalona przez sejm ustawa z 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Ustawę czeka jeszcze proces legislacyjny w senacie.
Wolne zawody
Poszerzona zostaje definicja wolnego zawodu, dzięki czemu więcej podmiotów wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą będzie mogło korzystać z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka podatku zryczałtowanego dla wolnych zawodów wyniesie 17 proc. od przychodów.
Wolny zawód – w rozumieniu procedowanej ustawy, oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, psychologów, fizjoterapeutów, tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców budowlanych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta