Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prawidłowo ustalić wartość nieruchomości

18 listopada 2020 | Rachunkowość | Piotr Derylak
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Zdecydowana większość operatów szacunkowych sporządzanych przez rzeczoznawców majątkowych dokonywana jest podejściem porównawczym, metodą porównywania parami. Jest to najprostsza i najczęściej stosowana metodą wyceny, która jak większość ma wady i zalety. Przyjrzymy się jej szczegółowo, szczególnie w kontekście niepewności rynkowej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

W aktualnym stanie prawnym brak jest dokładnej metodyki związanej ze sporządzaniem wyceny nieruchomości, w tym również w metodzie porównywania parami. Poprzednio obowiązujące rzeczoznawców majątkowych standardy zostały uchylone a w ich miejsce nie powstały nowe (poza „Wyceną dla zabezpieczenia wierzytelności"). Stare standardy stanowią więc tylko wzór dobrych praktyk zalecanych do stosowania przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. W powstałej próżni legislacyjnej należy więc stosować przepisy ogólne, tj. ustawę o gospodarce nieruchomościami oraz rozporządzenie w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatów szacunkowych. Przepisy te stanowią, że ceny transakcyjne koryguje się o cechy różniące nieruchomości podobne do nieruchomości wycenianej oraz uwzględnia zmiany poziomu cen wskutek upływu czasu.

Nieruchomości podobne

W jaki sposób rzeczoznawca majątkowy ma skorygować cechy (atrybuty) nieruchomości podobnych oraz uwzględnić zmiany poziomu cen wskutek upływu czasu szczególnie w czasach niepewności związanej z koronawirusem? Przepisy tego nie precyzują. Brak aktualnie obowiązujących standardów, w tym głównie szczegółowej metodyki wyceny nieruchomości może prowadzić do sytuacji, w której wycena tej samej nieruchomości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11816

Wydanie: 11816

Spis treści

...

Nieprzypisane

Zamów abonament