Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwłoka w załatwieniu sprawy to nie zawsze wina urzędu

18 listopada 2020 | Administracja | Magdalena Kuchnio

Magdalena Kuchnio Sąd, który rozpatruje skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania, zobowiązany jest rozważyć, czy możliwe było szybsze i efektywniejsze prowadzenie postępowania w konkretnym przypadku.

Przepisy kodeksu postępowania administracyjnego nakazują organom administracji publicznej działanie zgodne z prawem (art. 6 k.p.a.). Ten kategoryczny nakaz legalności postępowania organów administracji publicznej wymaga od ich funkcjonariuszy przede wszystkim znajomości prawa i jego przestrzegania (uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego – zasada prawna z 28 września 1990 r., sygn. III CZP 33/90).

Jak stanowi art. 12 § 1 k.p.a., organy administracji publicznej powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia i realizując jednocześnie obowiązek wszechstronnego zbadania stanu faktycznego sprawy. Wyrażona w tym artykule zasada szybkości i wnikliwości postępowania została skonkretyzowana w art. 35 k.p.a., którego § 1 stanowi, że organy administracji publicznej obowiązane są załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 lutego 2019 r., sygn. I OSK 2671/18, LEX nr 2639772).

Szybko, jeśli to jest możliwe

Niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dowody przedstawione przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub w oparciu o fakty i dowody powszechnie znane albo znane z urzędu organowi, przed którym toczy się postępowanie, bądź możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11816

Wydanie: 11816

Spis treści

...

Nieprzypisane

Zamów abonament