Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poród wysokiego ryzyka... epidemicznego

17 listopada 2020 | Dodatki Jednodniowe

Choć towarzystwo osób bliskich należy do praw pacjenta, w trakcie pandemii lepiej je ograniczać – dla dobra matek, dzieci i personelu. KAROLINA KOWALSKA

 

Liczba zakażeń gwałtownie rośnie, a coraz więcej szpitali i oddziałów przekształcanych jest w zakaźne, ale resort zdrowia nie wydał decyzji o zakazie porodów rodzinnych. Również rzecznik praw pacjenta (RPP) stoi na stanowisku, że decyzję o wstrzymaniu porodów w towarzystwie osób bliskich powinni podejmować dyrektorzy placówek.

– Jeżeli szpital spełnia zalecenia konsultantów krajowych, porody rodzinne powinny się odbywać. Ostateczne decyzje powinni jednak podejmować dyrektorzy w zależności od sytuacji epidemicznej w danej placówce. Tu potrzebne jest podejście bardziej indywidualne, niemniej monitorujemy sytuację – mówi Jakub Gołąb z Biura RPP. Odmiennego zdania są położnicy.

Porody rodzinne wstrzymano na samym początku pandemii, w marcu tego roku. Przywrócono je w maju, jednak pod warunkiem spełnienia kryteriów ustalonych przez konsultantów krajowych położnictwa i ginekologii oraz perinatologii (medycyny płodowej). Osoba towarzysząca musiała dysponować wynikiem testu RT–PCR w kierunku covid, wykonanym najpóźniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11815

Wydanie: 11815

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament