Mamy prawo być leczeni
Zamknięcie w kwarantannie czy izolacji nie powoduje, że zostajemy pozbawieni opieki medycznej. ALEKSANDER HYŻOREK
Choć kwarantanna i izolacja to dwa różne rodzaje odosobnienia, w obu prawa pacjenta są zbliżone. Pierwszy przypadek spowodowany jest kontaktem z osobą chorą, drugi zaś uwarunkowany wynikiem dodatnim testu. Na izolację kieruje lekarz rodzinny, indywidualnie dobierając jej długość do stanu pacjenta – czuwając także nad jego stanem podczas izolacji.
Łagodzenie skutków
Pacjent ma nadal prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. Oznacza to, że ma prawo do skorzystania z porady lekarza rodzinnego – lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ograniczony będzie w tym zakresie jedynie sposób udzielania tego świadczenia. Nie będzie można udać się do lekarza, jak również lekarz nie będzie mógł przyjść na wizytę w warunkach domowych. Spowodowane jest to oczywiście ryzykiem możliwego rozprzestrzenienia się wirusa. Nie zmienia to jednak faktu, że prawo do uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej powinno zostać udzielone w formie teleporady, czyli rozmowy telefonicznej z lekarzem rodzinnym. Podczas takiej rozmowy pacjent powinien określić swoje dolegliwości albo przebieg choroby, jeśli otrzymał już wynik dodatni w kierunku SARS-CoV-2. Lekarz będzie z pewnością zadawał dodatkowe pytania mające na celu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta