Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski Edyp

11 grudnia 2020 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
„Stanisław August Poniatowski  w Petersburgu” – obraz Jana Czesława Moniuszki  z 1908 r. przedstawia ostatniego  króla Polski  tuż przed  jego śmiercią  12 lutego  1798 r.
źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie
„Stanisław August Poniatowski w Petersburgu” – obraz Jana Czesława Moniuszki z 1908 r. przedstawia ostatniego króla Polski tuż przed jego śmiercią 12 lutego 1798 r.

Los nie jest łaskawy dla naszego narodu. Gdybyśmy takiego króla mieli w innych czasach i w innych okolicznościach... Stanisław II August Poniatowski był naprawdę władcą europejskiego formatu. A może nawet kimś znacznie wyprzedzającym swoje czasy. Cóż z tego, skoro los rzucił go w wir wydarzeń, które przerosłyby każdego. W dodatku uległ powierzchownemu czarowi Niemki na rosyjskim tronie.

Nie oszukujmy się w kwestii tego, kto doprowadził do rozbiorów Polski. To byli Niemcy. Obojętne, czy podający się za Rosjan, Prusaków czy za Austriaków. To teutoński żywioł pochłonął I Rzeczpospolitą. Relacje między Rosją i Niemcami miały i zawsze będą mieć wyjątkowy charakter, a ich korzenie sięgają prawie 400 lat wstecz. To one świadomie doprowadziły do upadku państwa, które nie wpisywało się w ich politykę dominacji w Europie. Te słowa brzmią dzisiaj niepoprawnie politycznie i prowokacyjnie, ale czy nie są prawdziwe?

Wielki polski historyk ks. Walerian Kalinka wskazywał skłócenie Polski z Rosją jako klucz pruskiej polityki zagranicznej. „Nikt tak snadno jak Rosjanin nie przyjmuje zewnętrznych form od Europy – pisał ten znakomity myśliciel – a pomimo to w głębi duszy zostaje on cały nienaruszony, jakby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11836

Wydanie: 11836

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament