Google – internetowy gigant
4 września 1998 r. dwóch studentów Uniwersytetu Stanforda założyło firmę, która wkrótce zawładnęła nie tylko wirtualnym światem. Co ciekawe, znana dziś wszystkim użytkownikom internetu nazwa wyszukiwarki powstała przez przypadkowy błąd w zapisie.
Pomysł stworzenia narzędzia, które pomoże ludziom w odnajdywaniu potrzebnych informacji w gąszczu powiązanych hipertekstowo (przez odnośniki) stronic internetowych, wyszedł od dwóch doktorantów słynnego Uniwersytetu Stanforda. Byli to Amerykanin Lawrence E. Page oraz Rosjanin Sergey Brin. Obaj młodzi ludzie wymyślili narzędzie informatyczne, które automatycznie (ale według bardzo dobrze przemyślanych reguł) nadawało stronom w internecie wartości liczbowe będące miarami ich jakości. Stworzony algorytm na początku nazwali BackRub, ponieważ jego działanie opierało się na zliczaniu tak zwanych backlinks, czyli połączeń („linków") do ocenianej strony od innych stron internetowych. Zasada była prosta, ale okazała się genialna: analizowana strona WWW powinna być uznana za tym ważniejszą, im więcej innych stron korzysta z jej zawartości.
Nazwa BackRub nie podobała się użytkownikom, dlatego Page i Brin zmienili ją na PageRank i pod tą nazwą zgłosili swój pomysł 9 stycznia 1998 r. do opatentowania. Patent (nr US6285999) został im przyznany, ale jego właścicielem był... Uniwersytet Stanforda, a nie młodzi wynalazcy! Było to potem źródłem licznych komplikacji, o których wspomnę nieco dalej.
Z patentowaniem wyszło, tak jak wyszło, ale Page i Brin szybko się zorientowali, jak wielki potencjał biznesowy tkwi w ich wynalazku. 4 września 1998 r. założyli firmę. Ciekawostką...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta