Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prymas, gej i redemptoryści

11 grudnia 2020 | Kultura | Jacek Cieślak
Maciej Łubieński planuje książkę o demokracji rzymskiej
źródło: archiwum rodzinne
Maciej Łubieński planuje książkę o demokracji rzymskiej
Maciej Łubieński Portret rodziny  z czasów wielkości   WAB, 2020
źródło: materiały prasowe
Maciej Łubieński Portret rodziny z czasów wielkości WAB, 2020

Maciej Łubieński, współautor „Pożaru w burdelu", wspominając dostojników, Kościoła, ministrów, milionerów i pisarzy z rodziny, opisał podszewkę Polski.

 

„Portret rodziny z czasów wielkości" nie jest sagą snobistyczną, tylko ironiczną, z powojennym rozdziałem o „chudopaniczach i postpaniczach z blokowisk" na Ochocie. Autor, po kądzieli potomek hetmana Stanisława Żółkiewskiego, zdobywcy Moskwy w 1610 r., ale też autora „Początku i progresu wojny moskiewskiej" – zakupił na aukcji druk z 1648 r. obwieszczający śmierć króla Władysława IV sygnowany przez prymasa Rzeczypospolitej.

Cena poszybowała, bo licytujący zorientowali się, że wśród nich jest Maciej Łubieński, noszący imię i nazwisko prymasa. Jego krewny. Zapłacił więcej, niż planował. Książki też nie planował, a dziś czytamy przepyszne historie m.in. właśnie o prymasie Macieju Łubieńskim, który jako „patriotyczne zombie" podczas potopu rabujących katedrę gnieźnieńską „drapieżców straszliwie przeraziwszy z kościoła wypłoszył", gdy Szwedzi otworzyli jego trumnę.

Łubieńscy doszli do potęgi dzięki Zygmuntowi III Wazie, który budował swoje stronnictwo, awansując szlachtę poprzez Kościół i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11836

Wydanie: 11836

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament