Przedwczesna faktura nie zawsze musi być pusta
Zdaniem WSA, nie można zrównywać sytuacji, gdy nie dochodzi do dostawy z powodu niezawinionych opóźnień, z przypadkiem, gdy podatnik działa z zamiarem niewykonania transakcji.
Zasadą jest, że obowiązek podatkowy powstaje nie z chwilą wystawienia faktury, ale z chwilą sprzedaży towaru czy wykonania usługi lub z chwilą zapłaty, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty. W związku z tym, podatnicy mają dużą swobodę w zakresie terminu wystawienia faktur. Zasadniczo, mogą w większości przypadków wystawić fakturę już na 30 dni przed wykonaniem usługi lub dostawy towarów.
Co istotne, realizacja usługi czy dostawy towaru lub płatność zaliczki nie zawsze może zostać wykonana albo opłacona w terminie 30 dni od wystawienia takiej faktury. Nierzadko z przyczyn losowych, niezależnych od woli podatnika, termin 30 dni nie może zostać dochowany, co skutkuje tym, że faktura wystawiona została przedwcześnie.
Aktualne stanowisko organów podatkowych nakazuje podatnikom, którzy wystawili przedwcześnie faktury, aby wystawiali faktury korygujące „in minus".
Stanowisko organów trudne do uzasadnienia
Zostało ono potwierdzone w wydanych przez dyrektora KIS indywidualnych interpretacjach podatkowych, m.in. z 15 stycznia 2019 r. (0114-KDIP1-3.4012. 672.2018.1.JF) i z 6 listopada 2017 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta