Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla wspólnego przedsięwzięcia trzeba mieć odrębne księgi

11 stycznia 2021 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

Przepisy nie dają prawa do korzystania z jednej ewidencji przez dwie osoby fizyczne prowadzące razem działalność gospodarczą. Każda z nich powinna więc we własnym zakresie ujmować przychody i koszty. MARCIN SZYMANKIEWICZ

 

- Wraz z koleżanką prowadzę od 1 stycznia br. salon fryzjerski. Nie mamy popisanej umowy spółki, ale umowę o wspólnym przedsięwzięciu. Poza prowa- dzeniem tego salonu fryzjerskiego, ani ja, ani koleżanka nie pro- wadzimy żadnej innej działalności gospodarczej. Czy postąpiłyśmy prawidłowo zakładając jedną podatkową księgę przychodów i rozchodów? – pyta czytel- niczka.

Osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22a–22o ustawy o PIT (art. 24a ust. 1 ustawy o PIT).

Szczegóły określił minister finansów

Szczegółowe zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów znajdują się w przepisach rozporządzenia ministra...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11858

Wydanie: 11858

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament