Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na Wybrzeżu też jest zima

11 stycznia 2021 | Życie Regionów
źródło: www.pannalu.com

Propozycja przekazania miliarda złotych wyłącznie dla górskich samorządów to psucie państwa. To tworzenie ludzi i przedsiębiorców różnych kategorii. Być może nasi mieszkańcy są karani za to, że nie głosują tak, jak sobie życzą premier i prezes – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, największego regionu turystycznego w Polsce. MICHAŁ STANKIEWICZ

 

Jak sobie radzi Zachodniopomorskie po dziewięciu miesiącach pandemii?

Radzi sobie coraz słabiej, bo stanęła cała branża turystyczna. To, co było jej sukcesem, a więc wydłużenie sezonu do całego roku, dzisiaj stało się utrapieniem. Od kilku miesięcy mamy zamknięte hotele i puste restauracje. Branża turystyczna stoi, a to się przekłada na inne dziedziny gospodarki. Stanęły pralnie, bo nie mają pracy. Nie działają gabinety urody ani zdrowia. To tylko przykłady. Tych naczyń połączonych jest dużo więcej.

To tak znaczący sektor gospodarki regionu?

Przynajmniej 15 proc. naszego PKB powstaje w sektorze turystyki. Pomorze Zachodnie to 185 km wybrzeża, które z roku na rok jest coraz bardziej zabudowane. Od Świnoujścia aż po Postomino mamy do czynienia z większymi i mniejszymi kurortami, z których żyją dziesiątki tysięcy ludzi. Dane statystyczne nie pozostawiają wątpliwości, że jesteśmy największym regionem turystycznym w Polsce. Według GUS w 2019 r. w całej Polsce udzielono 93,3 mln noclegów. W samym Zachodniopomorskiem aż 16,1 mln. Na drugim miejscu była Małopolska z wynikiem 14,9 mln, a na trzecim Pomorskie. Co roku mamy pierwsze miejsce. Mamy też najwięcej w kraju miejsc noclegowych – 145,4 tys., i najwyższy stopień ich wykorzystania, tj. 51,5 proc. przy średniej krajowej 40,6 proc. Dla nas to autentyczne koło zamachowe.

To...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11858

Wydanie: 11858

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament