Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe plany dopiero za dwa lata

22 stycznia 2021 | Nieruchomości w Ekonomii | Renata Krupa - Dąbrowska
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

O tym, czy warunki zabudowy zostaną zlikwidowane oraz kiedy można się spodziewać wdrożenia reformy planistycznej, mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nową ustawą planistyczną. Kiedy będzie gotowa?

Prace nad nową ustawą trwają. Obecnie koncentrujemy się na planach ogólnych oraz standardach urbanistycznych. Opracowaliśmy główne założenia zmian w tym zakresie i skierowaliśmy je do prekonsultacji.

To raczej nietypowe podejście. Większość nowych rozwiązań w formie projektów trafia od razu na stronę Rządowego Centrum Legislacji.

Reforma przepisów planistycznych to bardzo szczegółowa i wieloaspektowa materia. Zdecydowaliśmy się przedyskutować projekt na etapie założeń i wypracować dobre rozwiązania. Mam nadzieję, że będziemy mogli go zaprezentować w ostatnim kwartale 2021 r.

Chcemy, by plan ogólny zajął miejsce, w jakim obecnie jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To ostatnie nie jest dziś aktem prawa miejscowego, ponieważ dotyczy tej samej materii co miejscowe plany, a tylko jeden z tych dokumentów może stanowić źródło prawa. Studium jest więc obecnie jedynie dokumentem strategicznym gminy, który wyznacza kierunki zagospodarowania przestrzennego. Ma to bezpośredni wpływ na problemy z warunkami zabudowy, ponieważ nie muszą być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11868

Wydanie: 11868

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament