Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Elektronizacja i nowy tryb podstawowy

22 stycznia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Jacek Liput


Do końca grudnia 2020 r. mniejsze postępowania o zamówienie publiczne mogły być prowadzone w formie „papierowej". Od nowego roku – tylko w formie elektronicznej.

1 stycznia 2021 r. weszła w życie długo oczekiwana ustawa z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. W zakresie mniejszych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, tzw. postępowań krajowych, których wartości szacunkowe mieszczą się poniżej progów unijnych, nowe przepisy przyniosły dwie podstawowe nowości: konieczność prowadzenia ich w formie elektronicznej oraz tzw. tryb podstawowy, łączący w sobie cechy dotychczasowych trybów przetargu nieograniczonego i negocjacji z ogłoszeniem.

Zmiany w postępowaniach krajowych

Elektronizacja postępowań krajowych to duża zmiana. Do tej pory te przetargi mogły być ciągle jeszcze prowadzone w formie „papierowej", gdzie wykonawcy – a więc, w pewnym skrócie, przedsiębiorcy ubiegający się o zamówienie publiczne – składali oferty opatrzone własnoręcznym podpisem. Co więcej, wykonawcy musieli te oferty dostarczyć fizycznie pod adres, a nawet do konkretnego pokoju, czy sekretariatu, w siedzibie zamawiającego. Bywało, że odbywało się to „na ostatnią chwilę" i bywało też nerwowo. To rzeczywistość od wielu lat bardzo dobrze znana obu stronom procesów zamówieniowych – tak zamawiającym, jak i wykonawcom.

Ta grupa przetargów, która teraz przechodzi na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11868

Wydanie: 11868

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament