Elektronizacja i nowy tryb podstawowy
Do końca grudnia 2020 r. mniejsze postępowania o zamówienie publiczne mogły być prowadzone w formie „papierowej". Od nowego roku – tylko w formie elektronicznej.
1 stycznia 2021 r. weszła w życie długo oczekiwana ustawa z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. W zakresie mniejszych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, tzw. postępowań krajowych, których wartości szacunkowe mieszczą się poniżej progów unijnych, nowe przepisy przyniosły dwie podstawowe nowości: konieczność prowadzenia ich w formie elektronicznej oraz tzw. tryb podstawowy, łączący w sobie cechy dotychczasowych trybów przetargu nieograniczonego i negocjacji z ogłoszeniem.
Zmiany w postępowaniach krajowych
Elektronizacja postępowań krajowych to duża zmiana. Do tej pory te przetargi mogły być ciągle jeszcze prowadzone w formie „papierowej", gdzie wykonawcy – a więc, w pewnym skrócie, przedsiębiorcy ubiegający się o zamówienie publiczne – składali oferty opatrzone własnoręcznym podpisem. Co więcej, wykonawcy musieli te oferty dostarczyć fizycznie pod adres, a nawet do konkretnego pokoju, czy sekretariatu, w siedzibie zamawiającego. Bywało, że odbywało się to „na ostatnią chwilę" i bywało też nerwowo. To rzeczywistość od wielu lat bardzo dobrze znana obu stronom procesów zamówieniowych – tak zamawiającym, jak i wykonawcom.
Ta grupa przetargów, która teraz przechodzi na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta