Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudne starania średnich firm o unijne środki

22 stycznia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Mateusz Rzemek

Niejednolite kryteria podziału 840 mln zł na dofinansowania dla biznesu mogły zaburzyć konkurencję między przedsiębiorcami – wynika z raportu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. MATEUSZ RZEMEK

 

Procedury w myśl których rozdzielono średnim przedsiębiorcom dotacje na kapitał obrotowy w połowie 2020 r., wzbudziły wśród nich spore niezadowolenie. W wyniku skarg do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, powstał raport szczegółowo analizujący przebieg konkursów przeprowadzonych w poszczególnych województwach, w których o zasadach rozdzielania unijnych pieniędzy decydowały zarządy urzędów marszałkowskich. Wynika z niego, że przedsiębiorcy, którzy mogli starać się o te pieniądze złożyli 138 tys. wniosków we wszystkich województwach, o przyznanie dotacji na kapitał obrotowy łącznie na kwotę prawie 3,9 mld zł. Pozytywną ocenę przeszło tylko 20,5 tys. wniosków. Do podziału było 840 mln zł.

Z raportu wynika bardzo zła ocena procedur zastosowanych w poszczególnych województwach, co w finale doprowadziło do skierowania wsparcia do przedsiębiorców z różnych branż, w zależności od regionów w których prowadzą swoją działalność. Stosowane były także różne kryteria udzielania wsparcia, w tym dotyczące poziomu spadku obrotów.

Wynikało to z pełnej swobody w ustalaniu części kryteriów przy rozdzielaniu tej pomocy w województwach. W zderzeniu z barierami, na jakie napotkali przedsiębiorcy przy składaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11868

Wydanie: 11868

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament