Pan kiedyś stanął nad brzegiem
JAKUB KOWALSKI Skaranie boskie z Chrztem Pańskim: odbył się zapewne nad brzegiem Jordanu, pytanie – którym.
Radio Watykańskie z dumą podało, że w niedzielę 10 stycznia, w katolickie święto Chrztu Pańskiego, po raz pierwszy od 56 lat uroczystości liturgiczne odbyły się w miejscu rzeczywistego Chrztu Pańskiego. Chodzi o miejscowość Kasr al-Jahud (po arabsku – Zamek Żydów), leżącą w Autonomii Palestyńskiej, kilka kilometrów od biblijnego Jerycha, niedaleko ujścia Jordanu do Morza Martwego. „To historyczne wydarzenie. Teren wokół ponownie staje się miejscem pokoju i modlitwy. Niestety, w 1967 roku straciliśmy to miejsce i teraz wracamy na nowo sprawować Eucharystię" – mówił szczęśliwy ojciec Ibrahim Faltas, egipski franciszkanin posługujący z Kustodii Ziemi Świętej, która sprawuje pieczę nad wiernymi w Izraelu, Autonomii Palestyńskiej, Jordanii, Syrii, Libanie. Ojciec opowiadał, że z chrztem Jezusa Kasr al-Jahud wiąże tradycja: 100 lat temu zbudowano tam klasztor pod wezwaniem Jana Chrzciciela, gdzie teraz odbyły się uroczystości.
Dzieje tego kawałka ziemi i wody są burzliwe. W 1948 roku, po utworzeniu państwa żydowskiego, nadrzeczne terytorium należało do Jordanii. Po wojnie sześciodniowej, wspomnianej przez ojca Faltasa, Qasr al-Yahud zostało zajęte przez Izrael wraz z Zachodnim Brzegiem. Niby to autonomia, tymczasem trudno się rządzić, gdy nad rzeką armia zaminowała 55 hektarów i przez lata miejsce nie było dostępne – wstęp możliwy jedynie z wojskową przepustką i pod eskortą.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta