Pandemioodporne magazyny
Gdy inni musieli opóźniać plany dynamicznej ekspansji, magazyny podczas pandemii rosły w siłę, stając się pożądaną częścią portfela inwestorów. I to właśnie im poświeciliśmy panel otwierający spotkanie liderów branży nieruchomości.
– Rynek magazynowy nie zaraził się ani nie zraził pandemią. Mamy za sobą doskonały rok i doskonałe wyniki w tym sektorze. Według naszych wstępnych obliczeń, w całym 2020 r. wynajęto ponad 4 mln mkw. powierzchni i wynik ten będzie stanowił nowy rekord w popycie na powierzchnię produkcyjno-magazynową w Polsce, nie wliczając umów krótkoterminowych – wskazywała Renata Osiecka, partner zarządzający w agencji doradczej AXI IMMO.
Skąd wziął się ten popyt? To w dużej mierze zasługa rozwijającego się e-handlu. – Trend przenoszenia zakupów z kanałów tradycyjnych odbywał się już od jakiegoś czasu, ale pandemia ten proces znacznie przyspieszyła. W trakcie pierwszego lockdownu udział e-commerce w handlu detalicznym przekroczył 11 proc., podczas gdy na koniec 2019 roku wynosił on 5,5 proc. – wyliczała Osiecka.
Nowoczesny jak magazyn
– Pandemia stała się swoistym katalizatorem, przyspieszyła, aktywowała zmiany na rynku e-commerce i to z pewnością ma pozytywny wpływ na rynek magazynowy – na powstawanie nowych obiektów, na zapełniane istniejących – mówił Michał Ptaszyński, szef działu zarządzania aktywami w Europie Środkowo-Wschodniej w firmie Logicor.
– W pierwszym lockdownie siłą napędową dla powierzchni magazynowej był wzrost popytu ze strony dóbr FMCG, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta