Po otwarciu restrukturyzacji trzeba zwrócić subwencję
Przedsiębiorca, który otrzymał wsparcie z Polskiego Funduszu Rozwoju obowiązany jest do jego zwrotu. Na moment udzielenia finansowania nie wiadomo tylko w jakiej kwocie. Jeśli zdecyduje się na otwarcie restrukturyzacji, to zamiast skorzystać z umorzenia PFR, może liczyć na umorzenie układowe.
Kiedy wiosną bieżącego roku przekazano informację o uruchomieniu finansowania w ramach tarczy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), wielu przedsiębiorców zareagowało na tę informację z dużym optymizmem. Mówiono, że w końcu pojawiło się realne wsparcie finansowe, które pozwoli na walkę ze skutkami zapaści gospodarczej wywołanej przez COVID-19. Oczywiście mniej cieszyli się ci przedsiębiorcy, którzy na etapie możliwości składania wniosków korzystali już z którejś z form restrukturyzacji sądowej. Regulamin przewidujący warunki, na których udzielano subwencji z PFR w zasadzie wykluczał te firmy, które postanowiły ratować się z wykorzystaniem narzędzi przewidzianych w prawie restrukturyzacyjnym.
Sytuacja trudniejsza,
ale zasady bez zmian
Otwarcie któregoś z postępowań dyskwalifikowało przedsiębiorcę w możliwości ubiegania się otrzymanie subwencji. Ci z nich, którzy przed uruchomieniem subwencji o postępowaniu restrukturyzacyjnym myśleli, z pewnością dość szybko ten pomysł porzucili – regulamin przewidywał, że w przypadku otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego cała kwota subwencji podlega zwrotowi.
O ile jednak nadchodzące cieplejsze miesiące były delikatnym powiewem optymizmu co do przebiegu pandemii i możliwości wyjścia z kryzysu, o tyle...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta