Czy menedżerowie udźwigną sygnalistów? Ustawowa ochrona coraz bliżej
Kadra zarządzająca dużych firm będzie musiała stworzyć wewnętrzne kanały zapewniające obsługę zgłoszeń o nieprawidłowościach. Jeśli nie dopełni tych formalności, narazi się na surowe sankcje.
Ruszyły ministerialne prace nad implementacją unijnej dyrektywy w sprawie ochrony sygnalistów. 3 grudnia 2020 r. Prezes Rady Ministrów wyznaczył Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii odpowiedzialnym za przygotowanie polskich przepisów. Jest to wyraźny sygnał dla kadry zarządzającej dużych firm do rozpoczęcia działań zmierzających do wdrożenia wewnętrznych systemów ochrony osób zgłaszających nieprawidłowości. Surowe wymogi dyrektywy, przewidujące m.in. konieczność stworzenia wewnętrznych kanałów zapewniających obsługę zgłoszeń o nieprawidłowościach, oznaczają dodatkowe obowiązki dla zarządów spółek, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników. To ich zadaniem jest bowiem sprostanie warunkom dyrektywy. Brak procedur lub ich nieefektywne funkcjonowanie oznacza surowe sankcje, które będą nakładane właśnie na kadrę menedżerską.
Kadra kierownicza, czyli kto?
Na próżno szukać definicji kadry kierowniczej. Jest to bardziej potoczne niż prawne określenie na osoby, które pełnią decyzyjne funkcje w przedsiębiorstwie. W spółkach kapitałowych mogą być to członkowie zarządu, ale także prokurenci. W przypadku spółek osobowych będą to wspólnicy prowadzący sprawy spółki. Często określa się ich także menedżerami, dyrektorami czy kierownikami.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta