Zamówienia publiczne: wybór najkorzystniejszej oferty i zawarcie umowy
Kiedy wykonawca otrzyma zwrot wadium? O czym warto pamiętać przy wnoszeniu odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej? – na m.in. te pytania odpowiada radca prawny Marek Sterniczuk.
1 stycznia 2021 r. weszła w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych (nowe Pzp). Poniżej przedstawiam praktyczne wskazówki dla wykonawców biorących udział w przetargach publicznych wszczętych już na podstawie nowego Pzp, dotyczące etapu wyboru najkorzystniejszej oferty i zawarcia umowy. Jako punkt odniesienia posłużył mi przetarg nieograniczony (dla zamówień o wartości równej lub wyższej niż progi unijne (dalej nazywany przetargiem unijnym) oraz nowy, zbliżony do dotychczasowego przetargu nieograniczonego, tryb podstawowy bez przeprowadzania negocjacji (dla zamówień o wartości mniejszej niż progi unijne, dalej nazywany przetargiem krajowym).
- Kiedy kończy się postępowanie o udzielenie zamówienie?
Postępowanie o udzielenie zamówienia kończy się:
1) zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego albo
2) unieważnieniem postępowania.
W artykule nie będziemy zajmować się tematyką unieważnienia postępowania.
- Jak dowiedzieć się o wyniku postępowania?
Zgodnie z nowym Pzp zamawiający, tak jak dotychczas, ma obowiązek poinformować równocześnie wykonawców, którzy złożyli oferty, o czynności wyboru najkorzystniejszej oferty. W informacji zamawiający powinien zawrzeć:
- dane wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza,
- dane wykonawców,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta