Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ująć leasing zwrotny w księgach

10 lutego 2021 | Rachunkowość | Edyta Kalińska
źródło: Rzeczpospolita

Podmioty gospodarcze prowadząc działalność korzystają nie tylko z kapitałów własnych, ale również z finansowania zewnętrznego. Oprócz kredytowych i pożyczek bardzo popularny jest również leasing, forma finansowania zbliżona koncepcyjnie do kredytu, choć młodsza, gdyż postała dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych.

Zgodnie z art. z art. 7091 Kodeksu cywilnego przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

Szczególnym rodzajem leasingu jest leasing zwrotny (ang. Sale and lease back). Z punktu widzenia Kodeksu Cywilnego są to właściwie dwie, ściśle połączone ze sobą umowy między finansującym i korzystającym. Jedną z nich jest sprzedaż aktywów przez korzystającego finansującemu a drugą oddanie ich w leasing korzystającemu. Celem takiej umowy jest pozyskanie środków finansowych i poprawa płynności przy jednoczesnym zachowaniu możliwości użytkowania i czerpania korzyści ekonomicznych ze sprzedanego aktywa.

Księgowanie zgodnie z uor

Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) nie reguluje sposobu ujęcia transakcji leasingu zwrotnego, jednak zgodnie z art. 4 ust. 2 uor zdarzenia, w tym operacje gospodarcze, ujmuje się w księgach rachunkowych i wykazuje w sprawozdaniu finansowym zgodnie z ich treścią ekonomiczną. Zasada nadrzędności treści ekonomicznej transakcji nad jej formą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11884

Wydanie: 11884

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament