Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czar już nie działa

10 lutego 2021 | Sport | Kamil Kołsut
Michał Kwiatkowski w grupie Ineos świetnie zarabia, ale gwiazdorem nie jest
źródło: erge Waldbillig/Colin Flockton/GodingImages
Michał Kwiatkowski w grupie Ineos świetnie zarabia, ale gwiazdorem nie jest

Michał Kwiatkowski i Rafał Majka od dawna są jedynymi polskimi gwiazdami i następców nie widać. W tym roku w peletonie ma być bezpieczniej.

Sześć lat temu Kwiatkowski został mistrzem świata, a Majka wygrał dwa etapy i klasyfikację górską Tour de France. Później w najważniejszych wyścigach sezonu potrafili błysnąć Maciej Bodnar czy Tomasz Marczyński, ale to weterani. Minęło ponad pięć lat i rządy w peletonie przejmuje dziś nowe pokolenie.

Kluczową postacią polskiego kolarstwa wciąż jest Kwiatkowski. 30-latek w poprzednim sezonie zajął czwarte miejsce na mistrzostwach świata. W Imoli walczył sam – koledzy z kadry w decydujących momentach wyścigu byli za słabi, żeby pomóc. Wygrał też etap Tour de France, wcześniej pracując dla Kolumbijczyka Egana Bernala.

Kwiatkowski jest prawdopodobnie najlepiej zarabiającym gregario (pomocnikiem) na świecie. Nasz kolarz na ostatniej liście płac „L'Equipe" był szósty, z pensją 2,5 mln euro rocznie. Od lat marzy o roli lidera drużyny na Wielką Pętlę, ale w Ineosie może być tylko żołnierzem.

Zmiana ważna dla głowy

Swoje ambicje realizuje w klasykach, wygrywał już Mediolan-San Remo, Amstel Gold Race i Strade Bianche. Teraz musi bronić swojej pozycji, bo szef grupy Dave Brailsford będzie chciał zadowolić także zakontraktowanych zimą Adama Yatesa i Richiego Porte'a oraz wschodzącą gwiazdę brytyjskiego kolarstwa Thomasa Pidcocka.

Rafał Majka zmienił pracodawcę. Kolarz z Zegartowic będzie teraz pracował dla zwycięzcy Tour de France, Słoweńca Tadeja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11884

Wydanie: 11884

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament