Łatwo się pomylić w stawce ryczałtu
Po co przedsiębiorcy znajomość klasyfikacji statystycznej? Aby prawidłowo określić wysokość swojego podatku. PRZEMYSŁAW WOJTASIK
W tym roku wielu przedsiębiorców dostało możliwość rozliczania się ryczałtem. Decyzję o jego wyborze trzeba podjąć do 22 lutego. Są jednak wątpliwości, jaka jest wysokość stawek daniny.
Przypomnijmy, że ryczałtowy podatek wynosi od 2 do 17 proc. O jego wysokości decyduje to, co robimy. Najwyższy płacą osoby wykonujące wolny zawód, m.in. radcowie prawni, adwokaci, księgowi czy architekci. 15 proc. jest np. dla usług reklamowych czy badania rynku i opinii publicznej. Z kolei 8,5-proc. ryczałt to przykładowo najem do 100 tys. zł przychodu rocznie, a także usługi, które nie zostały przyporządkowane do innych stawek. Działalność gastronomiczna (oprócz sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc.) jest na 3-proc. podatku. Sprzedaż własnych produktów roślinnych czy zwierzęcych to tylko 2 proc.
Jak widać, różnice w stawkach są spore. Błąd i zaniżenie podatku może więc spowodować dużą zaległość.
– Problem w tym, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta