Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Są wskazówki, jak stosować umowy ramowe

10 lutego 2021 | Orzecznictwo | Marta Andhov

Marta Andhov Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, iż zamawiający nie musi brać bezpośredniego udziału w podpisaniu samej umowy ramowej, aby móc udzielić na jej podstawie zamówienia. Rygorystyczna interpretacja przepisów dotyczących umów ramowych w wyroku Trybunału Sprawiedliwości wprowadziła istotne wyzwanie dla wielu instytucji zamawiających.

Choć umowy ramowe wciąż czekają na swój wielki moment w Polsce, są one szeroko stosowane w kilku innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, zwłaszcza tych o scentralizowanych systemach zamówień publicznych, takich jak Dania, Szwecja czy Finlandia. Co ciekawe, mimo to do niedawna nie istniało orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości dotyczące umów ramowych. Według wielu komentatorów, jednym z powodów takiego stanu był brak przejrzystości w umowach ramowych po ich zawarciu.

19 grudnia 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie C-216/17 Coopservice (dalej: Coopservice). Bez cienia przesady można powiedzieć, że wyrok ten wstrząsnął rynkiem europejskich umów ramowych. Dotychczasowa praktyka okazałaby się zdecydowanie bardziej elastyczna niż orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości.

Wyrok dotyczył wniosku o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym w ramach dwóch postępowań dotyczących stosowania umowy ramowej zawartej na okres dziewięciu lat na usługi oczyszczania środowiska naturalnego, zbierania i utylizacji odpadów przez terytorialny zakład opieki socjalno-zdrowotnej w Vallecamonica (dalej: Valcamonica). Przedmiotowa umowa ramowa została zawarta w 2012 r. przez inny podmiot, organ ds. zdrowia w regionie jeziora Garda. Włoskie regionalne organy ds. zdrowia są instytucjami zamawiającymi podlegającymi przepisom dotyczącym zamówień publicznych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11884

Wydanie: 11884

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament