Niektóre inwestycje wiążą się z przymusem dla właścicieli działek
Piotr Zamroch Potrzeba wydania decyzji zezwalającej na niezwłoczne zajęcie nieruchomości aktualizuje się, w ocenie NSA, szczególnie w sytuacji, w której funkcjonujące urządzenia sieciowe są już wyeksploatowane, z czym związane są przerwy w dostawach energii.
Realizacja inwestycji liniowej może następować na podstawie różnych tytułów prawnych do nieruchomości. Inwestor przesyłowy może się legitymować zgodą jej właściciela albo umową obligacyjną z nim zawartą, ewentualnie, w razie braku możliwości osiągnięcia porozumienia, może skorzystać z przepisów prawa umożliwiających pozyskanie tytułu prawnego przymusowo.
Jednym z takich instrumentów jest trwałe ograniczenie prawa własności mocą decyzji wydanej na podstawie art. 124 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.). Wskazana decyzja uprawnia do wybudowania urządzeń przesyłowych na nieruchomości i ich późniejszego trwałego utrzymywania, przy uwzględnieniu ustawowego uprawnienia dostępu do nich celem wykonywania czynności konserwacyjnych i związanych z usuwaniem awarii.
Jeszcze przed decyzją
Inwestycje przesyłowe, podobnie jak wiele innych, wykonywane są pod presją czasu – nie mniej ważną kwestią od pozyskania tytułu prawnego jest moment, w którym nieruchomość może zostać zajęta celem wykonania prac budowlanych. Oczekiwanie na uzyskanie przez decyzję wywłaszczeniową waloru ostateczności i prawomocności (w rozumieniu przepisu art. 16 ust. 1–3 k.p.a.) może potrwać kilka lat, co przy skali inwestycji realizowanej na wielu nieruchomościach istotnie utrudniałoby jej zakończenie w rozsądnym terminie.
Ze względu na to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta