Wymiana kopciuchów snuje się jak dym z komina
Blisko trzy czwarte domów jednorodzinnych w Polsce ogrzewanych jest węglem i drewnem w kopciuchach – starych piecach niespełniających norm ekologicznych. ADAM WOŹNIAK
Według szacunków Porozumienia Branżowego na rzecz Efektywności Energetycznej (POBE) ogólna liczba kotłów i pieców na paliwa stałe w budynkach jednorodzinnych sięga około 3,5 mln sztuk. Z tego ok. 80 proc. kotłów nie spełnia wymogów klasy 3 lub wyższej (3, 4, i 5 klasy wg normy PN-EN 303-5). Tylko kilka procent użytkowanych kotłów spełnia minimalne wymogi emisyjności i sprawności wynikające z wymogów ekoprojektu.
Liczba kotłów do wymiany wynikająca bezpośrednio z wojewódzkich uchwał antysmogowych sięga około 2,5 mln w perspektywie do końca roku 2023. Przy tym dotyczy to jedynie skutków 12 wojewódzkich uchwał antysmogowych. Następne są w przygotowaniu.
Najwięcej kopciuchów znajduje się w województwie mazowieckim. Tam trzeba wymienić 463 tys. kotłów. Bardzo dużo jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta