Nie można zmieniać reguł
Przewidziane przepisami podatkowymi prawa i obowiązki spółki przekształcanej nie przechodzą na przekształconą tylko wówczas, gdy wyjątek od zasady pełnej sukcesji został przewidziany w odrębnych ustawach, umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umowach międzynarodowych, których stroną jest RP.
Sprawa dotyczyła interpretacji wydanej w 2016 r. Chodziło o podatkowe skutki przekształcenia. We wniosku spółka wyjaśniła, że jest udziałowcem w innej spółce z o.o., która w przyszłości może zostać przekształcona w komandytową. Zapytała czy po przekształceniu będzie miała prawo (proporcjonalnie do udziału w zysku spółce komandytowej) zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej aktywów w pełnej wysokości? A także od tej jej części, która w spółce z o.o. została odniesiona na kapitał zapasowy i z tego względu podlegała ograniczeniom wynikającym z obowiązującego wówczas art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT?
Sama uważała, że po przekształceniu będzie ona miała prawo zaliczać do kosztów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej aktywów w pełnej wysokości, także od tej części, która w spółce z o.o. podlegała ograniczeniom z art. 16 ust. i pkt 63 lit. d ustawy o CIT.
Fiskus nie potwierdził tego stanowiska. Uznał, że jeżeli w stosunku do podmiotu przekształcanego miało zastosowanie ograniczenie wynikające z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d ustawy o CIT, to będzie ono miało zastosowanie także do powstałego w wyniku przekształcenia (do jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta