Fundusz Odbudowy i Rozwoju wzmocni i zintegruje Unię
Jeżeli w 2021 r. zakończymy proces ratyfikacji, to natychmiast rozpoczynamy korzystanie ze środków zgromadzonych w nowym budżecie UE – mówi Bogusław Liberadzki, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. PAWEŁ ROŻYŃSKI
Jak Covid-19 zmieni UE? Powiedzenie „co nas nie zabije, to nas wzmocni" jest w tym przypadku prawdziwe?
Wydaje się, że tak. Pierwszą, już widoczną gołym okiem, reakcją Unii na to zagrożenie jest wspólna polityka zakupu szczepionek czy łagodzenie wymogów dotyczących zamówień publicznych, co oczywiście ułatwia państwom członkowskim bieżące finansowanie walki z koronawirusem. Jednak najważniejszą reakcją Unii jest ustanowienie Funduszu Odbudowy i Rozwoju. To dodatkowe 750 mld euro, niezależne od tego, że mamy 1070 mld euro w ramach wieloletnich ram finansowych.
Część tych 750 mld euro to dług publiczny UE. Traktat o funkcjonowaniu UE nie przewidywał wspólnego, unijnego deficytu w finansach. Wprowadzamy jednak nową jakość, żeby przeprowadzić uderzeniową interwencję w gospodarkę i spowodować ożywienie.
Głównym kryterium jest „Zielony ład", czyli gospodarka coraz bardziej neutralna klimatycznie. Zdajemy sobie sprawę, jak wielkim wyzwaniem są zmiany klimatyczne. Drugim kryterium jest cyfryzacja UE. Gospodarka po koronawirusie powinna być dużo bardziej nowoczesna.
Rośnie również znaczenie Unii i instytucji europejskich. Możemy zatem mówić o wyższym etapie integracji wewnętrznej. Wszystko to pod warunkiem, że Fundusz Odbudowy i Rozwoju parlamenty narodowe, w tym polski Sejm, ratyfikują. Bez ratyfikacji w takim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta