Rozliczanie niewykorzystanych zdolności produkcyjnych
Jednym z istotnych zagadnień w spółkach produkcyjnych jest prawidłowe rozliczenie kosztów działalności i ustalenie wartości wytworzonych w danym okresie wyrobów gotowych.
W związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa Covid-19 wiele z podmiotów, u których do tej pory zdolności produkcyjne były wykorzystywane w 100 proc., doświadczyło istotnego ograniczenia produkcji. Wynikało to zarówno z wprowadzonych obostrzeń, jak również przerw w produkcji spowodowanych absencją pracowników czy opóźnieniami w dostawach. W związku z powyższym szczególnego znaczenia nabrało określenie czy Spółki w pełni wykorzystywały posiadane zdolności produkcyjne oraz wprowadzenie zamian w wycenie wyrobów gotowych w przypadku, gdy były one tylko częściowo wykorzystywane.
Szczegółowe zasady dotyczące rozliczania kosztów produkcji zostały przedstawione w Ustawie o rachunkowości oraz w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 13 „Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów" (dalej: KSR 13).
Zasady wyceny
Zgodnie z art. 28. ust. 3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) koszt wytworzenia produktów obejmuje koszty pozostające w bezpośrednim związku z danym produktem oraz uzasadnioną część kosztów pośrednio związanych z wytworzeniem tego produktu. Koszty bezpośrednie obejmują wartość zużytych materiałów bezpośrednich, koszty pozyskania i przetworzenia związane bezpośrednio z produkcją i inne koszty poniesione w związku z doprowadzeniem produktu do postaci i miejsca, w jakich się znajduje w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta