Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Korzystając z rozwiązań covidowych, trzeba uważać

10 lutego 2021 | Orzecznictwo | Kalikst Nagel

Kalikst Nagel Przepisy prawa krajowego nie powinny wprowadzać wyłączeń, które nie wynikają z przepisów dyrektyw, bowiem państwa członkowskie mają obowiązek zapewnić ich skuteczność. Tymczasem obecnie obowiązują dwa odrębne, częściowo pokrywające się, covidowe wyłączenia stosowania przepisów nowego prawa zamówień publicznych.

Udzielanie zamówień covidowych zostały wyłączone ze stosowania przepisów o zamówieniach publicznych. Rysuje się jednak poważna wątpliwość, czy takie wyłączenia są dopuszczalne w świetle dyrektyw zamówieniowych. Co z tego wynika?

Obowiązek stosowania reżimu zamówień publicznych

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązek stosowania reżimu zamówień publicznych do nabywania usług, dostaw i robót budowlanych przez zamawiających wyznacza ustawa z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (n.p.z.p.). Uchwalenie tej ustawy stanowi wyraz implementacji dyrektyw unijnych, przede wszystkim dyrektywy 2014/24 (dot. zamówień klasycznych) oraz dyrektywy 2014/25 (dot. zamówień sektorowych). Rzeczpospolita Polska ma obowiązek wdrożyć te dyrektywy, to znaczy ustanowić takie przepisy prawa krajowego, które pozwalają na osiągnięcie wyznaczonego przez nie rezultatu (art. 288 TFUE, art. 4 ust. 3 akapit 2 TUE). Zgodnie z dyrektywami zamówieniowymi co do zasady zamawiający publiczni mają obowiązek stosowania reżimu zamówień publicznych do dokonywania wszystkich zakupów, zaś tzw. zamawiający sektorowi do zamówień udzielanych w celu wykonywania tzw. działalności sektorowych. Wyrazem tej zasady jest art. 17 ust. 2 n.p.z.p. formułujący zakaz udzielenia zamówienia (tj. zawarcia umowy) przez zamawiającego podlegającego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11884

Wydanie: 11884

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament