Najpierw musi być projekt (1)
Inwestorzy, samorządy, deweloperzy, projektanci oraz zwykli Kowalscy szykują się już do nowego sezonu budowlanego. Zanim wykonawcy wyjdą na place budów warto przypomnieć sobie zmiany w prawie budowlanym, które weszły w życie pod koniec minionego roku. Dziś pierwszy odcinek cyklu artykułów, które przybliżą nowe regulacje.
Ustawa z 13 lutego 2020 r. o zmianach w prawie budowlanym weszła w życie 19 września 2020 r. Celem ustawodawcy było uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego poprzez m.in. wprowadzenie podziału projektu budowlanego oraz uporządkowanie wykazu obiektów budowlanych oraz robót budowlanych bez pozwolenia czy bez zgłoszenia.
Podział projektu budowlanego
Zmiana w zakresie projektu budowlanego, to bez wątpienia najbardziej dyskusyjny element wrześniowej nowelizacji prawa budowlanego. Zgodnie z ustawą z 13 lutego 2020 r. o zmianach w prawie budowlanym projekt budowlany dzieli się na:
- projekt zagospodarowania działki lub terenu,
- projekt architektoniczno-budowlany,
- projekt techniczny.
Przed wejściem w życie nowelizacji projekt budowlany był jednolitym dokumentem składającym się z projektu zagospodarowania działki, projektu architektoniczno-budowlanego oraz projektu technicznego. Zgodnie z nowymi przepisami prawa budowlanego organ administracji architektoniczno-budowlanej w pierwszej kolejności zatwierdza projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z projektem architektoniczno-budowlanym w drodze decyzji o wydaniu pozwolenia na budowę. Projekt techniczny przedkładany jest organowi nadzoru budowlanego dopiero na etapie składania wniosku o wydanie decyzji pozwolenia na użytkowanie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta