Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niech nie rośnie piramida roszczeń

16 lutego 2021 | Rzecz o prawie | Jan Jarzyński, Piotr Jarzyński

Rekompensata spełnia swoją funkcję bez dodatkowego naliczania odsetek od niej.

W orzecznictwie wciąż nie zostało jednoznacznie rozstrzygnięte, czy od rekompensaty za koszty odzyskiwania należności w transakcjach handlowych (dalej: rekompensata) wierzycielowi przysługują też odsetki.

Rekompensata została wprowadzona do polskiego ustawodawstwa po wdrożeniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/7/UE z 16 lutego 2011 r. w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych (DzU UE. L. z 2011 r. nr 48, str 1 z późn. zm.). Ma m.in. zwalczać zatory płatnicze, zniechęcać dłużników do opóźnień w płatnościach, ograniczać koszty administracyjne i wewnętrzne odzyskiwania należności oraz zapobiegać zaburzeniom płynności finansowej przedsiębiorców.

Nabycie prawa do rekompensaty

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 935 z późn. zm.; dalej: upno) rekompensata przysługuje wierzycielowi od dnia nabycia uprawnienia do odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych. Następuje to zatem, gdy obie strony zawarły umowę na odpłatną dostawę towaru lub odpłatne świadczenie usługi, wierzyciel spełnił swoje świadczenie, ale nie otrzymał zapłaty w terminie określonym w umowie.

Rekompensata ma charakter...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11889

Wydanie: 11889

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament