Europejski impuls do odbicia gospodarki
Firmy na razie ostrożnie podchodzą do planu odbudowy Europy i w niewielkim stopniu uwzględniają go w swoich budżetach na kolejne lata.
Choć przed wybuchem pandemii gospodarka Polski była dobrze zrównoważona, to i ona doświadczyła wyraźnego spowolnienia po dynamicznym wzroście w poprzednich latach, sięgającym nawet 4–5 proc. rok do roku.
Nowy plan Marshalla
W II kwartale 2020 r. PKB w Polsce spadł o 8,2 proc. rok do roku, co wynikało głównie z obniżenia konsumpcji gospodarstw domowych, ale też niższych inwestycji i redukcji zapasów. W 2020 r. nasza gospodarka skurczyła się o 2,8 proc. To pierwszy raz od 28 lat, gdy zmalała w całym roku.
– Chociaż spadek PKB był niższy, niż przewidywano, musimy skorzystać ze wsparcia zewnętrznego, aby zminimalizować skutki kryzysu – mówi Julia Patorska, partner associate i liderka zespołu analiz ekonomicznych w Deloitte Advisory.
Wielkie nadzieje pokładane są w środkach z UE. Dwa kluczowe w najbliższych latach programy to nowy budżet UE, nazywany wieloletnimi ramami finansowymi (WRF) na lata 2021–2027, oraz antykryzysowy plan odbudowy Europy – Next Generation EU (NGEU). W sumie dysponują kwotą przekraczającą 1,8 biliona euro, co stanowi niemal 13 proc. PKB UE. Ogłoszenie nowych WRF, rozszerzonych o antykryzysowy NGEU, rozwiało obawy o możliwy spadek wysokości napływających funduszy europejskich po 2020 r. Dotyczy to zwłaszcza Polski, która ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta