Własność intelektualna na celowniku hakerów
Atak na CD Projekt, jak w pigułce pokazuje zagrożenia czyhające na firmy. Jakie wnioski z niego płyną?
Równo tydzień temu CD Projekt poinformował, że został zaatakowany przez cyberprzestępców. Ukradli kody do gier komputerowych, dane z działów księgowości, prawnego, HR oraz relacji inwestorskich. Sprawą zajmuje się już policja. Eksperci nie mają dobrych wieści: ataki wymierzone we własność intelektualną firm będą się zdarzać coraz częściej.
Trudno złapać za rękę
Hakerzy starają się funkcjonować w formule przypominającej legalne organizacje.
– Powstają nawet linie wsparcia dla ofiar, którym sprawcy „pomagają" przejść przez cały proces uiszczenia okupu. Wliczając w to ewentualną możliwość rozłożenia płatności na raty – podkreśla Rafał Jaworski, ekspert z firmy ProtecHut. Dodaje, że hakerzy, wykorzystując techniki komputerowe, pozostają anonimowi w sieci. Skutkiem wykorzystania odpowiednich narzędzi, notabene ogólnie dostępnych, jest drastyczne obniżenie prawdopodobieństwa pociągnięcia sprawców do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta