Wyższa kwota zasiłku chroniona przed egzekucją
Od 1 marca 2021 r. wzrosły kwoty wolne od potrąceń dokonywanych ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Dotychczasowe stawki zostały podniesione o wskaźnik waloryzacji emerytur i rent.
Płatnik, który wypłaca zasiłek chorobowy, opiekuńczy, wypadkowy, macierzyński czy świadczenie rehabilitacyjne pracownikowi lub zleceniobiorcy, wobec którego toczy się egzekucja, powinien mu od marca br. zostawić wyższą kwotę do wypłaty.
Jak z emerytury
Potrącenia ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego dokonywane są na innych zasadach niż w odniesieniu do wynagrodzenia za pracę. Zasiłki podlegają egzekucji na zasadach właściwych dla emerytur i rent (art. 833 § 5 kodeksu postępowania cywilnego). Tym samym stosuje się tu art. 139 i nast. ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która zobowiązuje do uwzględniania przy dokonywaniu potrąceń dwóch limitów:
- maksymalnej dopuszczalnej kwoty potrącenia,
- kwoty wolnej od potrąceń.
Maksymalna kwota potrącenia – którą ustala się od kwoty brutto świadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta