Pandemia przyśpieszyła cyfryzację miast, ale niektóre projekty mogą się opóźniać
Inteligentne miasta oferują mieszkańcom najwyższą jakość życia przy minimalnym wykorzystaniu zasobów, co w dobie pandemii ma szczególne znaczenie.
W rozwoju smart city pomagają technologie cyfrowe, ale samo ich zastosowanie to zbyt mało, bo kluczowe jest też zasięganie opinii mieszkańców i zaspokajanie ich potrzeb, w tym przede wszystkim poprawa jakości życia.
Rozwiązania cyfrowe na ulicach
Nowe technologie cały czas wdrażane są w polskich miastach. Warszawa kilka dni temu wprowadziła nowatorskie rozwiązanie promujące – priorytet w sygnalizacji świetlnej dla autobusów. Teraz sygnalizacja „widzi" autobus i daje mu zielone światło, co usprawni przejazd i pomoże pokonać trasę punktualnie. Założeniem było wykorzystanie systemów, w które autobusy są wyposażone. Pojazdy na bieżąco wysyłają do centralnego systemu różne dane, m.in. swoją pozycję, prędkość, numer linii, liczbę pasażerów.
– Przygotowana w ZTM aplikacja zbiera dane z pojazdów, analizuje warunki ruchu na drodze i przekazuje odpowiednie informacje do systemu sygnalizacji świetlnej, a stąd do sterownika na konkretnym skrzyżowaniu. Wszystko to dzieje się w czasie rzeczywistym – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.
Stołeczni urzędnicy podkreślają, że przyszłość komunikacji miejskiej należy do takich systemów, bo dzięki nim możliwe będzie regulowanie rozkładów jazdy kolejnych autobusów na danej linii, żeby jechały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta