Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdarzenia z budowy należy dokumentować zanim dojdzie do sporu

16 kwietnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | KLAUDIA OLEJNICZAK MARCIN CHOJNACKI

Warto zadbać o utrwalenie dowodów mających formę elektronicznego zapisu obrazu lub dźwięku. I zwrócić się do komornika o sporządzenie protokołu stanu faktycznego, w celu potwierdzenia okoliczności, których dowodzenie na etapie sporu sądowego mogłoby być utrudnione ze względu na upływ czasu.

 

Jednym z istotnych problemów występujących w sporach dotyczących robót budowlanych jest konieczność zgromadzenia obszernego materiału dowodowego, który przekona sąd o zasadności roszczeń danej strony i pozwoli wykazać leżące u ich podstaw zdarzenia i skutki. Przewlekłość postępowań gospodarczych w Polsce często wiąże się z tym, że określone zdarzenia związane z realizacją inwestycji roztrząsane są dopiero po kilku latach od jej zakończenia, gdy doszło już do zmiany stanu rzeczy, np. w wyniku wykonania robót ulegających zakryciu, przebudowy obiektu, czy też jego intensywnej eksploatacji. W miarę upływu czasu coraz trudniejsze jest też odtworzenie przebiegu zdarzeń zakłócających realizację inwestycji oraz ich negatywnych skutków, co może bardzo skomplikować stronie udowodnienie jej racji przed sądem. Problemów tych można jednak uniknąć. Poniżej podpowiadamy jak to zrobić.

Dokumenty zawierające stanowiska stron

Na etapie, gdy spór jeszcze nie powstał, strony umowy mogą sporządzać dokumenty zawierające ich stanowiska odnośnie zaistniałych na budowie zdarzeń, stanu zaawansowania robót, czy stwierdzonych wad. Jednym z rozwiązań stosowanych w praktyce jest sporządzanie obustronnych protokołów (np. przy udziale inżyniera kontraktu), w których strony wspólnie stwierdzają wystąpienie określonych zdarzeń. Dokumenty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11939

Wydanie: 11939

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament