Podwyżkę opłat za śmieci można skarżyć
Właściciel domu, spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mają prawo kwestionować uchwałę śmieciową przed sądem.
Wysokość opłaty za śmieci budzi coraz więcej emocji. Mieszkańcy wielu miejscowości w Polsce są przekonani, że stawki uchwalane przez samorządy są wzięte z sufitu. Samo zawiadomienie o podwyżce opłat za śmieci to nie decyzja i nie można się od niego odwołać. Można za to skarżyć uchwałę, która jest źródłem podwyżki. Co do zasady może to zrobić każdy, a do sporządzenia skargi nie trzeba wynajmować prawnika. Trzeba tylko pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Interes prawny
Sądy administracyjne zajmują się głównie kontrolą decyzji, czyli rozstrzygnięć indywidualnych. Uchwały rad gmin, które są lokalnym prawem, są zaś skierowane do szerokiego kręgu adresatów niewymienionych z imienia i nazwiska. Nie oznacza to jednak, że nie można ich indywidualnie zaskarżyć. Zgodnie bowiem z art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta