Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Współpraca w postępowaniach karnych po brexicie

16 kwietnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Kamil Sowirka

Jednym z bardziej szczegółowo uregulowanych instytucji w Umowie o Brexicie jest instytucja nakazu aresztowania. Umowa określała przesłanki wydania oraz wykonania nakazu aresztowania i wskazuje podmioty odpowiedzialne w tej procedurze.

Prawo Unii Europejskiej reguluje także obszar współpracy organów ścigania i wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych. Stosowne regulacje umożliwiają realizację czynności procesowych w postępowaniu karnym, np. przesłuchanie świadka czy uzyskanie zabezpieczenia majątkowego w sytuacji, gdy sprawa dotyczy kilku jurysdykcji w ramach UE. Pozwala to przedsiębiorcom, występującym niejednokrotnie w roli pokrzywdzonego, na efektywniejsze dochodzenie swoich praw poprzez sprawniejszą realizację czynności procesowych w ramach współpracy sądowej pomiędzy państwami UE.

Podstawa prawna współpracy

Brexit wpłynął w istotny sposób na kwestię wzajemnej pomocy w postępowaniach karnych pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Dotychczasowe regulacje wewnątrzunijne, których stroną było Zjednoczone Królestwo, zostały zastąpione Umową z dnia 31 grudnia 2020 r. o Handlu i Współpracy między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej, z jednej strony, a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z drugiej strony (dalej jako: „Umowa o Brexicie"). Umowa o Brexicie, w jej części trzeciej reguluje osobno obszar współpracy organów ścigania i wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych.

Przy czym nie stanowi ona jedynej regulacji pomiędzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11939

Wydanie: 11939

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament