Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki zawarcia porozumienia przez akcjonariuszy

16 kwietnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Anita Garnuszek, Wiktor Iwański

Rozbieżne interesy akcjonariuszy większościowych i mniejszościowych mogą powodować sytuacje, w których jedna strona sporu próbuje zablokować możliwość wykonywania prawa głosu przez pozostałych akcjonariuszy. Anita Garnuszek adwokat, prawnik działu procesowego kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr Wiktor Iwański adwokat, prawnik działu procesowego kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

 

Do osiągnięcia tego celu wykorzystywane są często przepisy ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z 2005 r. („ustawa o ofercie"). Mimo, że nie jest to nowa regulacja, to jednak budzi ona wciąż kontrowersje. Wiele zagadnień prawnych powstałych na jej gruncie dotychczas nie doczekało się jednoznacznego rozwiązania.

Celem naszego artykułu jest zarysowanie problematyki wpływu zawarcia porozumienia przez akcjonariuszy spółki publicznej na możliwość wykonywania prawa głosu z akcji, jak i na podejmowane uchwały.

Rodzaje porozumień akcjonariuszy

Przypadki zgodnego działania akcjonariuszy lub zawierania przez nich porozumień nie są rzadkością. Może tak się dziać zwłaszcza wówczas, gdy akcjonariat nie jest rozproszony, akcjonariusze pozostają ze sobą w stałych relacjach bądź łączą ich wspólne cele gospodarcze. Sam fakt zgodnego działania akcjonariuszy nie jest oczywiście naganny, aby jednak nie dochodziło do nieuprawnionego uprzywilejowania niektórych akcjonariuszy, ustawodawca unijny zdecydował się na wprowadzenie wymogów notyfikacyjnych w odniesieniu do pewnych rodzajów zawieranych porozumień. Zostały one ustanowione dyrektywą 2004/109/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie harmonizacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11939

Wydanie: 11939

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament