Kiedy można obyć się bez kasy
Przepisy regulujące obowiązek stosowania kas fiskalnych są złożone. Ogólną zasadą jest, że każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności powinna być ewidencjonowana za ich pomocą. Jest w tym względzie jednak szereg zwolnień, a także wyłączeń.
Uwagę na tę kwestię powinni zwrócić zwłaszcza podatnicy, którzy czynności na rzecz osób fizycznych dokonują okazjonalnie i w ograniczonym zakresie. W wielu przypadkach może się bowiem okazać, że zakup kasy nie będzie konieczny.
Środki trwałe i nieruchomości
Istotne dla szerokiego grona podatników jest zwolnienie dotyczące dostaw towarów i świadczenia usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Zasadniczo obejmuje ono sprzedaż każdego środka trwałego. Warunkiem dla nieewidencjonowania na kasie jest wystawienie faktury. Odrębne zwolnienie od stosowania kasy przewidziano ponadto dla dostaw nieruchomości – w tym przypadku wystawienie faktury nie jest konieczne.
Pracownicy
Ze zwolnienia z kasy rejestrującej można korzystać w przypadku prawie wszystkich towarów i usług sprzedawanych na rzecz pracowników. W praktyce istotne jest to zwłaszcza w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta